
Державним бюро розслідувань проведено обшук у приміщенні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Зазначена слідча дія відбувалася на підставі ухвали Печерського районного суду міста Києва від 10 березня 2025 року в рамках кримінального провадження, зареєстрованого 25 липня 2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 376-1 Кримінального кодексу України (незаконне втручання в роботу автоматизованих систем в органах та установах системи правосуддя).
Крім того, сьогодні 14 березня 2025 року Державним бюро розслідувань проведено обшук за місцем проживання заступника Голови Комісії в межах кримінального провадження за статтею 384 Кримінального кодексу України.
Також 14 березня 2025 року члени Комісії отримали повістки про виклик на 17 і 18 березня 2025 року для допиту як свідків до Державного бюро розслідувань у кримінальному провадженні за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 182, частиною третьою статті 382 Кримінального кодексу України (щодо відновлення первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич О.І.).
За наявною інформацією, Державним бюро розслідувань також проводиться досудове розслідування за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною п’ятою статті 191 Кримінального кодексу України, з приводу ухвалення Комісією рішень в межах кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді судді Господарського суду міста Києва Отрош І.М., звільненої з посади за рекомендацією Комісії.
Насамперед Комісія відзначає, що органи досудового розслідування повинні відігравати важливу роль у забезпеченні правопорядку в країні, особливо в умовах правового режиму воєнного стану, сприяння їх діяльності є обовʼязком державних органів.
Згідно з вимогами статті 234 Кримінального процесуального кодексу України обшук проводиться, якщо органом досудового розслідування у добровільному порядку неможливо отримати доступ до речей, документів або відомостей, які можуть у них міститися, шляхом витребування речей, документів, відомостей.
Комісія наголошує, що завжди вчасно і у повному обсязі виконувала всі законні вимоги органів досудового розслідування. Не було жодного випадку ігнорування відповідних звернень.
На виконання рішення Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 11 березня 2024 року у справі № 990/305/23 рішенням Комісії ще 14 серпня 2024 року відновлено процедуру первинного кваліфікаційного оцінювання судді Печерського районного суду міста Києва Царевич Оксани Ігорівни.
Рішенням Комісії від 07 березня 2025 року № 47/зп-25 призначено тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей в межах процедури кваліфікаційного оцінювання на відповідність займаній посаді, зокрема суддів Окружного адміністративного суду міста Києва (Аблов Є.В., Вовк П.В., Кузьменко А.І., Скочок Т.О., Соколова О.А., Амельохін В.В.) та інших адміністративних судів, суддів Печерського районного суду міста Києва (Білоцерківець О.А., Вовк С.В., Григоренко І.В., Кицюк В.П., Козлов Р.Ю., Константінова К.Е., Підпалий В.В.) та інших місцевих загальних судів України на 17 березня 2025 року.
Комісія також зазначає, що 12 березня 2025 року затверджено результати виконання кандидатами на зайняття вакантних посад суддів апеляційних адміністративних судів практичного завдання та результати кваліфікаційного іспиту з адміністративної спеціалізації в цілому. У травні 2025 року Комісія планує розпочати співбесіди з кандидатами в межах кваліфікаційного оцінювання за результатами яких будуть надаватися рекомендації для призначення на посади суддів апеляційних адміністративних судів на всій території України.
Найближчим часом буде оприлюднено аналогічні результати кваліфікаційного іспиту та визначено графік проведення співбесід з кандидатами на посаду судді з господарської і загальної спеціалізацій. Співбесіди планується розпочати у травні–червні 2025 року.
На етапі рекомендування кандидатів для призначення на посади суддів перебуває конкурс до Вищого антикорупційного суду.
З 01 березня 2025 року розпочалось приймання документів для участі у доборі на посаду судді місцевого суду, а з червня 2025 року заплановано розпочати кваліфікаційний іспит.
Комісія діє виключно в межах закону та виконує свої функції відповідально й неупереджено, забезпечуючи незалежність судової влади як однієї з ключових засад демократичної держави.
Відповідно до статей 92, 93 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» жоден інший орган чи установа, крім Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, не уповноважені здійснювати конституційні функції добору та оцінювання суддів. Виключно Комісія уповноважена визначати, як має здійснюватись процедура оцінювання та що саме підлягає зʼясуванню під час проведення оцінювання судді та кандидата на посаду судді. Такий підхід обумовлений поділом державної влади на законодавчу, виконавчу та судову. Втручання у виконання Вищою кваліфікаційною комісією суддів України конституційної функції є неприпустимим та таким, що суперечить принципам незалежності судової влади.
Незаконний вплив у будь-якій формі на Голову чи члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України з метою перешкодити виконанню ними службових обов’язків або добитися прийняття незаконних рішень має наслідком кримінальну відповідальність, передбачену статтею 344 Кримінального кодексу України.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України розцінює дії Державного бюро розслідувань посяганням на інституційну незалежність Комісії як органу суддівського врядування з метою дестабілізації її роботи та перешкоджання у виконанні покладених завдань.
Такі дії можуть призвести до зриву конкурсів до Вищого антикорупційного суду, апеляційних та місцевих судів, а також завершення кваліфікаційного оцінювання суддів на відповідність займаній посаді, що ставить під загрозу євроінтеграційні прагнення України.