Вища кваліфікаційна комісія суддів України у складі колегії № 4:
головуючого – Віталія ГАЦЕЛЮКА (доповідач),
членів Комісії: Олега КОЛІУША, Руслана МЕЛЬНИКА,
розглянувши питання допуску Хроненка Дмитра Ігоровича до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24,
встановила:
Відповідно до частини першої статті 73 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (далі – Закон) Вища кваліфікаційна комісія суддів України здійснює перевірку відповідності осіб, які виявили намір стати суддею, установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на основі поданих документів.
Участь у доборі на посаду судді можуть брати особи, які подали необхідні документи, визначені статтею 72 Закону, та відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі (частина друга статті 73 Закону).
Про допуск або про відмову в допуску до участі у доборі на посаду судді Комісія ухвалює вмотивоване рішення (частина четверта статті 73 Закону).
Рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 оголошено добір кандидатів на посаду судді місцевого суду з урахуванням 1 800 прогнозованих вакантних посад суддів у місцевих судах (далі – Добір) та затверджено текст відповідного оголошення.
Підпунктом 14.1 пункту 14 Оголошення про добір кандидатів на посаду судді місцевого суду, затвердженого рішенням Комісії від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24 (далі – Оголошення) визначено, що Комісія на основі поданих особою документів здійснює перевірку: дотримання особою визначеного Комісією строку подання документів для участі у доборі на посаду судді; поданих особою документів на відповідність переліку та вимогам до їх оформлення; відповідності особи встановленим Конституцією України та Законом України «Про судоустрій і статус суддів» вимогам до кандидата на посаду судді на день подання заяви про участь у доборі на посаду судді.
Згідно з підпунктом 14.2 пункту 14 Оголошення до участі у доборі на посаду судді допускаються особи, які: у порядку та строки, визначені цим оголошенням, подали всі необхідні документи; на день подання заяви та документів відповідають установленим вимогам до кандидата на посаду судді місцевого суду.
Відповідно до вимог частини першої статті 69 Закону на посаду судді може бути призначений громадянин України, не молодший тридцяти та не старший шістдесяти п’яти років, який має вищу юридичну освіту і стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років, є компетентним, доброчесним та володіє державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.
У визначений строк до Комісії із заявою про участь у Доборі звернувся Хроненко Дмитро Ігорович.
Дослідивши подані ним документи, Комісією встановлено, що на день звернення із заявою у Хроненка Д.І. відсутній стаж професійної діяльності у сфері права щонайменше п’ять років.
Пунктом 2 частини сьомої статті 69 Закону визначено, що стажем професійної діяльності у сфері права є стаж професійної діяльності особи за спеціальністю після здобуття нею вищої юридичної освіти.
Відповідно до копії диплома Національного університету державної податкової служби України (серія КХ № 45852259) вищу юридичну освіту за спеціальністю «Правоохоронна діяльність», кваліфікація «юрист» Хроненко Д.І. здобув 27 вересня 2013 року.
Відповідно до послужного списку № 1 Хроненко Д.І. з 30 вересня 2013 року до 10 серпня 2017 року працював на посадах слідчого, старшого слідчого четвертого відділу кримінальних розслідувань слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління Міністерства доходів (ГУ ДФС) в Одеській області.
Відповідно до трудової книжки серії АВ № 696111 Хроненко Д.І. з 15 серпня 2017 року до 10 квітня 2024 року працював на посаді головного спеціаліста Одеського територіального управління Національного антикорупційного бюро України, з 11 квітня 2024 року до моменту звернення із заявою про участь у Доборі працював на посадах осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України (відповідно до послужного списку № 2 старший детектив Національного бюро Третього підрозділу детективів Першого Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України).
Стажем роботи в галузі права є стаж на посаді, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти із присвоєнням освітньо-кваліфікаційного рівня не нижче спеціаліста. Критерієм віднесення стажу роботи до роботи у сфері права є виконання особою передбачених посадовою інструкцією обов’язків, пов’язаних із правозастосовчою діяльністю, яка полягає у здійсненні систематичного виконання таких функцій як розроблення та/або застосування норм права. (висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 06 березня 2018 року у справі № 800/562/17).
До стажу роботи у сфері права зараховується період роботи на посадах з реалізацією повноважень, пов’язаних з правоохоронними, правовиконавчими, правоустановчими функціями. За змістом робота у сфері права передбачає розробку або застосування норм права і носить систематичний характер. Це період роботи в органах державної влади (у тому числі судах, органах юстиції, прокуратури), нотаріату, адвокатури, місцевого самоврядування, у профспілкових комітетах та інших громадських організаціях, на підприємствах, в установах, організаціях будь-якої форми власності.
Отже, аби набути право на зарахування певного періоду роботи до стажу професійної діяльності у сфері права, кандидат повинен підтвердити визначеними законодавством документами (відповідним дипломом магістра, спеціаліста чи свідоцтвом про визнання документа про вищу освіту, здобуту за кордоном) наявність у нього вищої юридичної освіти. Лише після здобуття вказаної освіти і за умови працевлаштування за спеціальністю (на посаду, кваліфікаційні вимоги до якої передбачають наявність вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) полягає в систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування) може починати свій відлік стаж професійної діяльності у сфері права.
Таким чином, в результаті дослідження копій посадових інструкцій головного спеціаліста Одеського територіального Управління, встановлено, що кваліфікаційні вимоги до посади передбачають наявність не лише вищої юридичної освіти, а зміст діяльності (трудова функція) не полягає в систематичному виконанні функцій із правотворення чи правозастосування.
Отже, стаж професійної діяльності у сфері права у Хроненка Д.І. на момент звернення із заявою про участь у Доборі становить 4 роки 10 місяців 2 дні.
Відповідно до вимог частини третьої статті 73 Закону особи, які не подали всіх необхідних документів та/або подали документи, що не відповідають установленим законом вимогам, а також особи, які згідно з поданими документами не відповідають установленим Законом вимогам до кандидата на посаду судді, до участі у доборі на посаду судді не допускаються.
Підпунктом 60.1 пункту 60 параграфа 7 Регламенту Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, затвердженого рішенням Комісії від 13 жовтня 2016 року № 81/зп-16 (в редакції рішення Комісії від 19 жовтня 2023 року № 119/зп-23), встановлено, що рішення про допуск або про відмову в допуску до конкурсу, добору або кваліфікаційного іспиту Комісія ухвалює у складі колегії.
Ураховуючи викладене, Комісією встановлено, що Хроненко Дмитро Ігорович не відповідає вимогам до кандидата на посаду судді, визначеним частиною першою статті 69 Закону, що є підставою для відмови у допуску до участі в Доборі.
Вища кваліфікаційна комісія суддів України може переглядати рішення, прийняті палатою чи колегією, щодо допуску до конкурсу або добору (частина четверта статті 101 Закону).
Керуючись статтями 69, 71, 72, 73, 93, 101 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Вища кваліфікаційна комісія суддів України одноголосно
вирішила:
відмовити Хроненку Дмитру Ігоровичу в допуску до участі в доборі на посаду судді місцевого суду, оголошеному рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів України від 11 грудня 2024 року № 366/зп-24.
Головуючий Віталій ГАЦЕЛЮК
Члени Комісії: Олег КОЛІУШ
Руслан МЕЛЬНИК